Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ha Noi

5. 12. 2010

 vietnam_hanoi_panorama1.jpg

Počet obyvatel:

1 431 377 lidí

Zeměpisná šířka:

21,0333 (21°1'59.880"N)

Zeměpisná délka:

105,8500 (105°50'60.000"E)

Nadmořská výška:

26 m

Článek: Vietnam

Největší města: Vietnam

Foto, fotky: Vietnam

Všechny města: Vietnam

Fórum: Vietnam

Největší města světa

GMT čas: +7 hodin

Posun oproti ČR: +6 hodin

 

Hanoj stále zůstává jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších ukázek francouzské koloniální metropole. A oproti jiným asijským městům se vietnamská vláda nijak nesnaží tento výjimečný ráz a atmosféru města měnit

Hlavní město Vietnamu, ač je mnohými mylně za hlavní město považováno Ho Či Minovo město. Oproti Ho Či Minovu Městu je Hanoj klidnější a malebnější.

e2082b6b293217509b0a137337425323-hanoi.jpg

Stará čtvrť

Funguje coby obchodní centrum a je vhodná pro všechny, kteří chtějí poznat a nasát atmosféru tohoto krásného města. Skládá se ze spleti úzkých uliček s nízkými tzv. tunelovými domy. Říká se jim tak proto, že jsou typické úzkým průčelím a protáhlými místnostmi.Vznikly zde v době, kdy se výše daně stanovovala podle šířky domovního průčelí a budovy vyšší než dvě patra (tedy vyšší než královský palác) byly zakázané.

Ve staré čtvrti byste neměli rozhodně nechat bez povšimnutítržnici Dong Xuang, kde najdete stovky stánků se vším možným (včetně velmi zdařilých a levných napodobenin značkových oděvů) a pouliční restaurace nabízející vašemu žaludku téměř vše, co si jen dokážete (někdy opravdu jen stěží!) představit a potenciálně i zkonzumovat.

Rovněž se tady dá sehnat pěkné ubytování všech cenových kategorií. Navíc budete přímo v srdci Hanoje a středu všeho dění. 
Cestou za poznáním se můžete vydat na kole, ale základní památky a významná místa můžete absolvovat pohodlně i pěšky. Procházka vám nezabere déle než 2–3 hodiny.

Přímo v centru staré čtvrti se nachází jezero Hoan Kiem. Na malém ostrůvku u jezera navštivte chrám Ngoc Son, ke kterému se dostanete po překrásném mostu Huc vedoucím přes jezerní hladinu. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám spatřit ve vodě velké vodní želvy.

hoan-kiem-lake-hanoi-vietnam.jpg

Legenda praví, že jsou tito tvorové potomky želvy, kterou kdysi na hladině jezera spatřil císař Le Loi. V polovině 15. století seslala Nebesa císaři Le Loiovi magický meč, kterým pak císař vyhnal Číňany ze země. Poté se mu na hladině jezera zjevila želva, která mu meč vytrhla z ruky a zmizela s ním pod vodou. Proto se také zmíněné jezero jmenuje Ho Hoan Kiem (Jezero vráceného meče).

Procházka kolem jezera je příjemným odpočinkem, navíc tu můžete pozorovat místní obyvatele, kteří zde s oblibou cvičí tai-či nebo hrají badminton.

Chrám písemnictví

S chrámy se ve Vietnamu setkáte na každém kroku, Hanoj nevyjímaje. Za zmínku a návštěvu stojí Chrám písemnictví, který je ukázkou pravé vietnamské architektury. Pokud tedy chcete utéct před ruchem hanojských ulic a užít si trochu klidu, neváhejte. Vstupné je 20.000 VND a otevřeno mají od 8:00 do 17:00. Chrám se skládá z 5 oddělených nádvoří a součástí je také 82 vztyčených kamenných stél, které jsou považovány za nejcennější majetek chrámu. Chrám písemnictví se nachází zhruba 2 km od jezera Hoan Kiem.

 

Divadlo vodních loutek

Dalším fantastickým zážitkem, který si můžete odvézt z Hanoje, je představení Divadla vodních loutek. Děj se točí výhradně kolem výjevů z venkovského života a vietnamských pověstí. Coby jeviště je používáno velké vodní akvárium se zakalenou vodou (aby nebyl vidět mechanismus ovládající loutky). Představení se účastní 11 loutkoherců, kteří stojí za bambusovou zástěnou a pohybují loutkami. Vedení vodních loutek je vcelku náročné a jeho umění se tajilo a předávalo z otce na syna (nikoliv na dceru, která by se mohla vdát a znalosti si s sebou odnést do jiné vesnice). Vše doprovází hudba produkovaná živou kapelou, která k hraní používá pro nás nezvyklé nástroje. Vstupné se pohybuje od 20.000VND do 50.000 VND v závislosti na místu. Pozor – diváci v předních řadách často odcházejí po představení mokří. Představení bývají vyprodaná, proto si lístky zajistěte včas.

 

Ho Či Minovo mauzoleum

vietnam_hanoi_hochiminhmausoleum.jpg

 

Ho Či Minovo mauzoleum je nejvýznamnějším poutním místem v celém Vietnamu. Po vzoru Lenina a Stalina je Ho Či Min uložen k odpočinku ve skleněném sarkofágu v monumentální budově poblíž centra Hanoje. Většinu návštěvníků tvoří Vietnamci, kteří Ho Či Mina chovají ve velké úctě jako hrdinu, který Vietnam zbavil koloniální nadvlády. Mauzoleum je otevřeno od prosince do září. Zbylé měsíce je zavřeno z důvodu „údržby“ nabalzamovaného těla komunistického vůdce. Dle oficiálních informací se tělo posílá na pravidelnou údržbu do Ruska. Před mauzoleem bývá téměř vždy dlouhá, několik set metrů vinoucí se fronta. Vstup je zdarma. Kupodivu se postupuje celkem rychle vpřed. Při vstupu do mauzolea musíte všechny osobní věci nechat v úschovně (vč. fotoaparátu, pití atd…). Do mauzolea se nesmí vstupovat v čepici či jiné pokrývce hlavy, v šortkách, triku bez rukávů a v průběhu prohlídky si nesmíte strkat ruce do kapes. Neprojevili byste tak náležitou úctu k zesnulému. Před mauzoleem hlídkuje několik uniformovaných stráží, které se v pravidelných intervalech a za náležité ceremonie střídají. 
V sousedství Ho Či Minova mauzolea se nachází Ho Či Minovo muzeum a dům na kůlech, kde vůdce kdysi střídavě pobýval. Do obou budov se platí vstupné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Zuzka Bui

Skola : 1 NZG, Mendlovo nam. 3.AN

shizuki@seznam.cz

Mail listArchiv

Kalendář
<< prosinec >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Statistiky

Online: 2
Celkem: 192180
Měsíc: 3551
Den: 96